Czytanie

Warsztaty i pracownie kreatywne

Warsztaty Kulinarne

Przyrządzanie potraw sprawia wiele przyjemności i może być wspaniałą zabawą. Dla dzieci jest to pełna niespodzianek podróż w różne strony świata, podczas której poznają egzotyczne smakołyki i potrawy. Każde dziecko ma okazję własnoręcznie przyrządzać potrawy, a następnie je degustować. Dzieci poznają tajniki kuchni oraz zasady dobrych obyczajów przy stole.

Uczestnictwo w warsztatach pozwala rozwijać zainteresowania kulinarne dzieci, a umiejętności tu zdobyte będą wykorzystywane w życiu codziennym. Zajęcia są formą spędzania wolnego czasu, miejscem, gdzie wychowankowie mogą wspólnie pracować i osiągać sukcesy.

W planie zajęć uwzględnione zostały również zagadnienia z zakresu higieny, savoir vivre, organizacji pracy w kuchni, zdrowego odżywiania i odpowiedniej diety.

Zalety uczestnictwa w zajęciach kulinarnych

1. rozwijanie zainteresowań i umiejętności kulinarnych,

2. kształtowanie umiejętności przyrządzania posiłków z zachowaniem higieny,

3. poznawanie tradycyjnych potraw, pochodzących z kuchni różnych narodów,

4. zapoznanie z podstawowymi zasadami bezpiecznego zachowania się w kuchni,

5. zapoznanie z różnymi naczyniami i przyborami kuchennymi,

6. wdrażanie podstaw racjonalnego odżywiania i higieny przyrządzania posiłków,

7. zapoznanie ze sposobem przyrządzania wybranych potraw,

8. rozwijanie umiejętności korzystania z książek kucharskich,

9. poszerzenie słownika o nazwy surowców spożywczych, nazwy czynności wykonywanych w kuchni, nazwy jednostek wagi i objętości,

10. kształtowanie umiejętności współdziałania i integracji z grupą podczas wspólnych zajęć,

11. rozwijanie poszanowania wytworów swojej pracy i innych,

12. zapoznanie się i stosowanie regulaminu warsztatów kulinarnych.

Pracownie stolarskie i majsterkowanie

Próbujemy swoich sił w domowych naprawach, obsłudze profesjonalnych narzędzi, stolarstwie, elektronice, hydraulice. Jesteśmy złotymi rączkami w Spotach. Co jakiś czas realizujemy większe projekty techniczne.

Wychowankowie uczą się też między innymi w oparciu o zestawy Forbot, Młody Elektronik i różne konstrukcje kreatywne (pojazdy, budynki) wymagające zręczności.

W niektórych naszych Spotach prowadzimy pracownie stolarskie w ramach projektu pn. Działamy budująco.

Warsztaty międzypokoleniowe

Młodzi i seniorzy. Dzieli ich wiek, wiedza i bagaż doświadczeń, ale jak każdy człowiek, potrzebują kontaktu, bliskości i zrozumienia.

Działania międzypokoleniowe przełamują barierę komunikacyjną między młodzieżą, a seniorami i pozwolą im odnaleźć wspólny grunt. Spotkania sprzyjają integracji międzypokoleniowej, w której obie strony mogą liczyć na wzajemne zrozumienie i wsparcie.

Warsztaty plastyczne

Warsztaty, w trakcie których wychowankowie wykonują prace plastyczne wykorzystując do tego różne techniki i narzędzia. Podczas zajęć powstają też przestrzenne formy dekoracji związane z okolicznościowymi wydarzeniami.

Zajęcia rozwijają kreatywność i wyobraźnię. Motywują do twórczej aktywności oraz ekspresji. Podczas zajęć wychowankowie uczą się w sposób właściwy operować narzędziami. Zajęcia rozwijają motorykę małą poprzez konieczność precyzyjnego wykonywania czynności. Podczas zajęć dzieci uczą się cierpliwości oraz doświadczają poczucia sprawstwa i satysfakcji z wykonanych prac.

Pracownie muzyczne

W 8 placówkach SIEMACHY codziennie odbywają się zajęcia dla kilkuset polskich i ukraińskich dzieci, które uczą się gry na instrumentach i doskonalą swoje umiejętności wokalne. Sztampowym projektem jest SIEMACHA Muzycznie łączy.

Skip to content