Premiera filmu ,,Siemaszko"

W krakowskim kinie Kijów Stowarzyszenie SIEMACHA zaprezentowało historię o życiu swojego patrona – krakowskiego misjonarza księdza Kazimierza Siemaszki. ,,Siemaszko” to oparta na prawdziwych wydarzeniach opowieść, która wzrusza i inspiruje. Za scenariusz, reżyserię i teksty filmu odpowiada prezes zarządu Stowarzyszenia SIEMACHA, ks. Andrzej Augustyński.

 

 

Ksiądz Kazimierz Siemaszko był tam, gdzie nędza i głód. Nie potrafił przejść obojętnie obok biedy, szczególnie wtedy, gdy dotykała dziecko. Zawsze gotowy nieść pomoc potrzebującym założył w Krakowie dom schronienia dla dzieci ulicy. Dawał im nocleg i posiłek, posyłał do szkoły, organizował naukę rzemiosła. Dzieci nazywały go Siemachą.

Zakłady utworzone przez ks. Kazimierza Siemaszkę działały do 1954, kiedy zostały zamknięte przez komunistyczne władze, a ich majątek przejęty przez państwo. Do idei wychowawczych ks. Siemaszki współcześnie odwołuje się Stowarzyszenie Siemacha. W budynku przy ul. Długiej 42 mieści się siedziba Stowarzyszenia i specjalistyczna placówka wsparcia dziennego dla dzieci, która przechowuje pamięć o swoim patronie.

 

 

 

Skip to content