Majówka na Litwie

Dzisiejsza SIEMACHA ma swoje korzenie  w nieistniejącej już wsi Dyskajmie (obecnie część Betygoły, Litwa), w której w 1847  roku urodził się ksiądz Kazimierz Siemaszko CM, polski prezbiter katolicki, misjonarz św. Wincentego a Paulo, pedagog, wychowawca i działacz społeczny.

W 30. rocznicę powstania Stowarzyszenia  udaliśmy się w podróż do oddalonego o 800  kilometrów Wilna, gdzie młody Siemaszko  uczęszczał do gimnazjum, a później wstąpił  do Bractwa Wyznania Dusz Czyśćcowych.  Po zwiedzeniu stolicy wyruszyliśmy w stronę miasteczka Betygoła.

Gdy tylko wyjechaliśmy poza granice Wilna, drogi opustoszały. Zdarzało się, że przez kilkanaście kilometrów, nie minęliśmy żadnego samochodu. To zupełnie inny krajobraz. Taki spokojny nastrój udzielił się wszystkim w drodze do Betygoły i trwał długo po jej opuszczeniu.

 

Darek SIEMACHA Spot Ptaszyckiego

We wsi Dyskajmie, o której istnieniu niewielu już pamięta, poświęciliśmy krzyż ufundowany przez Stowarzyszenie i zasadziliśmy drzewa, które na zawsze pozostaną symbolem więzi łączącej SIEMACHĘ z tym miejscem.

Spotkaliśmy się z młodzieżą z jedynej szkoły w Betygole. O księdzu Siemaszce wiedzieli niewiele.  Opowiedzieliśmy im historię pochodzącego z Litwy Misjonarza, którego dzieło pomocy dzieciom zapoczątkowane w Krakowie w 1886 roku trwa aż do dziś.

 

 

Mieszkańcy Betygoły bardzo miło nas przyjęli. Zjedliśmy razem obiad i rozmawialiśmy, jak dobrzy znajomi. Nie tylko o Siemaszce, ale od tego w ogóle jak się zaczęło.

Bartek SIEMACHA Spot Odporyszów
Skip to content