Więcej niż ścianka. Siemacha rusza z nowym projektem dla dzieci.

7 metrów wysokości i 12 dróg o różnym stopniu trudności. We wrocławskiej placówce Stowarzyszenia SIEMACHA stanęła ścianka wspinaczkowa.
To pierwsza tego typu konstrukcja uruchomiona przez SIEMACHĘ w celach terapeutycznych i edukacyjnych.
Ze wspinaczki terapeutycznej będzie bezpłatnie korzystało 70-90 dzieci miesięcznie.

Wspinaczka terapeutyczna w SIEMACHA Spot Magnolia

Dążenie do celu, pokonywanie trudności, radzenie sobie z własnymi słabościami, rozwój fizyczny i nauka empatii czy radość z osiągnięcia szczytu. To tylko kilka z wielu aspektów, które SIEMACHA chce rozwijać w ramach projektu zajęć terapeutycznych na nowopowstałej ściance wspinaczkowej.
– Wierzymy, że każdy powinien mieć możliwość eksploracji, odkrywania oraz kwestionowania własnych umiejętności. To dlatego nasze zajęcia kierowane są na rozwój umiejętności emocjonalnych i społecznych oraz sprawności fizycznej. Wspinanie wymaga zaufania do drugiego człowieka, wiary w swoje umiejętności i zrozumienia własnego ciała. – mówi Joanna Świst, psychoterapeuta, trener AT i dyrektor SIEMACHA Spot Magnolia. – Wspinaczka pozwala nam wzmacniać wartości oraz elastyczność psychologiczną. Takie działanie jest podstawą w pracy z wieloma naszymi podopiecznymi. – dodaje.

Zajęcia wspinaczkowe dają możliwość rozwoju na kilku płaszczyznach jednocześnie, a opcja skalowania trudności, pozwala na dostosowanie terapii do możliwości psycho-fizycznych każdego uczestnika. – Ograniczeniem nie jest tu ani wiek, ani wzrost dzieci. Wspinać mogą się mali, duzi i osoby z niepełnosprawnościami. Nie liczą się też początkowe umiejętności czy predyspozycje wspinaczy. – mówi dyrektor placówki.

Podwórka Siemachy jeszcze bardziej nowoczesne

Rozwiązania techniczne zastosowane w ściance czynią z niej profesjonalne urządzenie, dostosowane zarówno do zajęć dla dzieci i amatorów, jak i do treningu. Ważnym argumentem jest całkowite bezpieczeństwo korzystania – osoba wspinająca się cały czas pozostaje w pełnej asekuracji. To, co odróżnia ściankę od innych tego typu obiektów usytuowanych w halach sportowych to przede wszystkim społeczny wymiar inwestycji. Ścianka jest bowiem elementem nowoczesnego podwórka SIEMACHA Spot prowadzonego przez Stowarzyszenie we wrocławskim centrum handlowym Magnolia Park od 2017 roku.

– SIEMACHA Spot to wyjątkowe miejsce w Magnolia Park. Jest dla nas niezmiernie istotne, że w centrum funkcjonuje tak wartościowy projekt, który wspiera rozwój i rozszerza talenty młodych wrocławian. Wierzymy, że ścianka wspinaczkowa będzie dodatkowym magnesem, który przyciągnie jeszcze więcej podopiecznych zainteresowanych warsztatami organizowanymi w SIEMACHA Spot Magnolia – mówi Joanna Sawośko-Duda z Multi Poland, dyrektor Magnolia Park.

 

We wszystkich 10 placówkach SIEMACHY dzieci mają możliwość korzystania z pracowni muzycznych, artystycznych, edukacyjnych, sal warsztatowych, zajęć sportowych, a także poradnictwa i terapii. Teraz we wrocławskiej Magnolii będą mogły również korzystać z prowadzonych w ramach Adventure Education Therapy zajęć na ściance wspinaczkowej.

– Budowa ścianki wspinaczkowej i prowadzenie tu zajęć terapeutycznych jest realizowane w ramach rozwoju SIEMACHA Spot Magnolia.
Zależy nam na tym, by nasze podwórka odpowiadały na potrzeby zmieniającej się rzeczywistości i potrafiły sprostać jej wyzwaniom. 
– mówi Małgorzata Kabata – Żbik – Dyrektor Generalna Stowarzyszenia SIEMACHA.

Skip to content