Читання

Nowe otwarcie domu dziecka w Odpryszowie

Nadzwyczajne okoliczności okrutnej wojny sprawiły, że w marcu minionego roku w ciągu 24 godzin w Odporyszowie powstała placówka całodobowa dla dziesięciu sierot z oddalonego o 1200 km Chersonia. Przyjęcie uciekających przed wojną i biedą uchodźców wymusiło konieczność generalnej przebudowy powstałego w 2014 roku domu dziecka. Należało dwukrotnie zwiększyć liczbę pokoi i łazienek, rozbudować jadalnię, kuchnię i pracownie warsztatowe. Plan prac zakładał przebudowę dachu, montaż dodatkowych okien, budowę wiatrołapu z szatnią, utworzenie nowej instalacji elektrycznej i grzewczej, remont pięciu sal edukacyjnych, wykonanie mebli, malowanie i wyposażenie nowopowstałych pomieszczeń.

Trwająca od roku modernizacja została podzielona na dwa etapy. Najpierw do użytku dzieci oddano dużą jadalnię oraz nowocześnie urządzone pracownie edukacyjne i warsztatowe. Na nowo została również zaaranżowana przestrzeń wokół placówki.

W kwietniu zakończono inwestycję. W uroczystości Nowego otwarcia SIEMACHA Spot w Odporyszowie wzięli udział Lesław Wieczorek – starosta powiatu dąbrowskiego oraz kluczowi partnerzy projektu Dorota Hryniewiecka-Firlej z firmy Pfizer Polska oraz Łukasz Wojtyca i Filip Bielecki z EKIPA HOLDING S.A.

 

Przywrócić utracone dzieciństwo

Wojna w Ukrainie trwa już rok. Odebrała dzieciom wszystko, co znały: 365 dni lekcji, zabaw, urodzin, bajek na dobranoc, śmiechu, szkolnych wspomnień. Modernizację domu dziecka w Odporyszowie SIEMACHA z przekonaniem nazywa Nowym otwarciem. Takim, które pomoże przywrócić dzieciństwo, odbuduje poczucie bezpieczeństwa i zapewni możliwości rozwoju. To alternatywa dla wojny, strachu i cierpienia. To również nowe otwarcie w zakresie dotychczasowego zakresu i formuły działania domu dziecka, w którym przed 2022 rokiem mieszkały tylko polskie dzieci.

Dzieciom z Ukrainy

SIEMACHA pomaga Ukrainie od wybuchu wojny w Donbasie w 2014 roku. Stowarzyszenie współorganizowało zbiórki pieniędzy i sprzętu medycznego dla szpitala dziecięcego w Winnicy ora pobyty rehabilitacyjne dla żołnierzy ukraińskich w Odporyszowie. Polsko-ukraińską wymianę młodzieży uczyniło stałym elementem działalności. Wszystkie placówki dzienne przyjmują uciekające przed wojną dzieci w wieku szkolnym, zapewniając im specjalistyczną opiekę pedagogów, terapeutów, wyżywienie, pomoc prawną, edukacyjną i rzeczową a także kreatywne środowisko rówieśników. Obecnie w placówkach SIEMACHY znajduje się ponad 400 dzieci z Ukrainy, a kompleksowy remont i nowe otwarcie domu dziecka w Odporyszowie jest kolejnym krokiem w niesieniu systemowej pomocy uchodźcom wojennym.

Перейти до вмісту